Bezpieczna praca w domu i ogrodzie.

Bezpieczna praca w domu i ogrodzie

Majsterkowicze używają dziś takich samych narzędzi i materiałów jak profesjonaliści – zapominając jedynie o niezbędnych środkach ochronnych. Pamiętajmy – naprawdę skuteczne zabezpieczenia nie wymagają wielkiego wysiłku.

Robotnik budowlany nakłada kask ochronny nie tylko dlatego, że wymagają tego przepisy – przebywając codziennie na placu budowy ma świadomość niebezpieczeństwa, które mu grozi. Prawdziwy fachowiec nie nakłada do pracy niewygodnego, krępującego ruchy ubrania – zdążył już sprawdzić, że najbardziej praktycznym i wygodnym strojem roboczym jest kombinezon z mnóstwem kieszeni, a jego sztywny materia! i wąskie mankiety wokół nadgarstków zapewniają dodatkową ochronę. Okulary ochronne, nauszniki i maska to niezbędne środki bezpieczeństwa – często jednak odbierane jako niewygodne i utrudniające pracę. Dlatego kupując je należy zwracać uwagę na komfort ich noszenia i na ich rozmiar – aż dziwne, jak mało uciążliwe mogą być profesjonalne i drogie kaski dla pracowników leśnych, mimo zamontowanych w nich nauszników i maski na twarz.

Udowodniona szkodliwość określonych produktów chemicznych, do których zaliczamy także środki ochrony drzew, czy niebezpieczeństwo powodowane obecnością azbestu, wymuszają noszenie masek ochronnych podczas prac z tymi materiałami. Nigdy nie należy zapominać o stosowaniu niezbędnych środków ochronnych – i wziąć sobie do serca słowa, jakie umieszczono w instrukcji użytkowania kasku ochronnego: „Używanie środków ochronnych nie zastąpi bezpiecznej techniki pracy”. W końcu chodzi tutaj o nasze zdrowie.

Odzież ochronna podczas pracy w domu i w ogrodzie:

RĘKAWICE OCHRONNE Rękawice robocze mogą być wykonane w różny sposób, zależnie od ich przeznaczenia. Te do prac spawalniczych wyposażono w duże mankiety. Lepiej nałożyć je przed przystąpieniem do pracy, niż później sięgać po plastry.

MASKA ZABEZPIECZAJĄCA DROGI ODDECHOWE. Nie jest niezbędna przy każdej pracy, czasami vą starczy zwykła osłona przed pyłem. Przed przystąpieniem do prac związanych z natryskiwaniem farby czy rozpylaniem środków ochrony roślin trzeba zawczasu dowiedzieć się, jakie środki ochronne należy zastosować.

NAUSZNIKI Gdy potrzebne są oba rodzaje ochrony, najlepiej sięgnąć po kask z nausznikami. Niektóre z urządzeń są tak głośne, że nie można pracować z nimi bez nauszników. Gdy poziom hałasu utrzymuje się w rozsądnych granicach, wystarczą za-tyczki do uszu.

OKULARY OCHRONNE Podczas spawania obowiązkowo nakładamy ciemne okulary. Wióry, okruchy czy pył dobrze zatrzymują przezroczyste okulary ochronne. Powinny wygodnie siedzieć na nosie, tylko wtedy nie będą przeszkadzały podczas pracy. Normalne okulary korekcyjne muszą mieścić się pod okularami ochronnymi.

KASKI. Dobre kaski ochronne można tak wyregulować, aby pewnie siedziały na każdej głowie, nie ściskając jej. Skórzana taśma jest przyjemna w dotyku i zapobiega zsuwaniu się kasku.

OSŁONA TWARZY Podczas toczenia i przy pracach na przykład z piłą łańcuchową warto chronić całą twarz. Oczy najlepiej osłonić dodatkowymi okularami, na wypadek zagrożenia pyłem i wiórami.

KOMBINEZON. Podczas czynności powodujących powstawanie dużych ilości kurzu, dobrym sposobem zabezpieczenia włosów i ubrania będzie nałożenie kombinezonu. Drobny pył zatrzyma maska nakładana na twarz.

NAKOLANNIKI Owijanie kolan taśmą to nie najlepszy sposób – taśma przeszkadza i zsuwa się podczas chodzenia. Lepiej zaopatrzyć się w spodnie robocze z kieszonkami, w które można będzie wsunąć poduszki ochronne.

BUTY OCHRONNE Wygodne i bardzo lekkie, mimo że wyposażone w stalową wkładkę. Poza tym mają poduszkę amortyzującą umieszczoną pod piętą, grubszy język i odporną na działanie kwasów, antypoślizgową podeszwę. Pozwalają pewnie stać na obu nogach.

bhp2

About the Author

Marlena Porowska
Serdecznie witam na moim blogu poświęconym tematyce nieruchomości oraz budownictwu - dommieszkanie.pl Znajdziesz tu wiele inspirujących porad dotyczących budownictwa, wykończenia wnętrz i innych. Zapraszam do lektury!

Be the first to comment on "Bezpieczna praca w domu i ogrodzie."

Leave a comment